Muzeum harmonik Litovel

Příprava nového Muzea harmonik

Muzeum harmonik v Litovli vzniklo z daru unikátní soukromé sbírky akordeonů a heligonek pana Jiřího Sedláčka. Sbírka obsahuje více než 340 nástrojů.


Zastoupeno je okolo 40 českých výrobců. K vidění jsou i atypicky vyrobené nástroje nebo tahací harmoniky starší 150 let.Smyslem zřízení muzea je připomenout návštěvníkům vynikající řemeslnou a výtvarnou práci našich předků.Součástí sbírky jsou i akordeony zahraniční provenience zejména z Itálie, Německa a Rakouska. Litovelská sbírka je největší svého druhu ve střední Evropě. Přáním sběratele je, aby tato jedinečná sbírka byla zachovaná pro další generace.  Z toho důvodu jsou nástroje evidovány v Centrální evidenci sbírek pod  ministerstvem kultury a jsou neprodejné.

Původní muzeum fungovalo jako soukromé v domě pana Jiřího Sedláčka v letech 2011 – 2021. Krátce po otevření získalo zvláštní ocenění v prestižní soutěži GLORIA MUSEALIS v kategorii Muzejní počin roku 2012. Sběratel zasvětil harmonikám celý svůj život, sám na ně hraje už od dětství. Harmoniky opravuje a sbírá více než 50 let.

Nově vybudované muzeum v prvním patře budovy Záložny nabízí moderní expozici a zajímavý zážitek v podobě interaktivních prvků nebo shlédnutí osobitého videa se sběratelem. Navíc si mohou zájemci na některé funkční nástroje zkusit hrát.

Muzeum je otevřené celoročně kromě pondělí.


Vytvořeno 14.7.2022 14:02:26 | přečteno 233x | hana.sinclova
load