Harmonika slaví 200 let!

Handäoline, sbírka Germanisches National Museum (MIMO)

Právě letos, kdy byla nová expozice harmonik otevřena,  slaví tento hudební nástroj velké kulaté výročí. Od doby, co svět spatřil prvního z předchůdců současného akordeonu, uplynulo celých 200 let.


Vynález tahací harmoniky je přisuzován Christienu Friedrichu Ludvigu Buschmannovi (1805–1864), který v Berlíně r. 1822 sestrojil händeolin. Jeden takový má pro změnu ve sbírce Německé národní muzeum viz. obrázek vpravo. 

S označením akordeon se setkáváme o sedm let později zdokonalením Buschmannova nástroje Cyrilusem Demianem (17721849) ve Vídni. Ten měl již několik knoflíků, které ovládaly celý durový akord a umožnil doprovod melodie v základních harmonických funkcích.  Nový nástroj si nechal C. Demian patentovat. První akordeony byly diatonické. Diatonický akordeonpři roztažení a stažení měchu vydává tón ve dvou výškách, záleží tedy na směru tahu. Někdy na přelomu 19. a 20. století přidal český harmonikář Císař hluboké heligonové basy a tím vznikl velmi oblíbený druh harmoniky zvaný heligonka, která v podstatě zlidověla a do její výroby se na našem území pustilo několik desítek nástrojářů. 

Pro dnešní prestiž a budoucnost nástroje byl však důležitý především vznik chromaticky laděného akordeonu, u kterého jazýčky rozeznívá stisk knoflíků nebo kláves. Navíc oproti diatonice vydávají stejný tón při roztažení i stažení měchu. Chromatické akordeony byly konstrukčně složitější, proto je jejich výroba spojená s výrazně menším počtem výrobců. České chromatiky např. bratrů Hlaváčkových z Loun, Josefa Kebrdleho z Hořovic, Josefa Vavřína z České Třebové nebo Konstantina Stibitze z Českých Budějovic byly exportovány do celého světa. Ani v druhé polovině 20. století však vývoj nástroje neskončil a důležitou změnu přineslo sestrojení barytonových basů, které odstranily nedokonalost doprovodné části. Umožňují melodickou hru, hru rozložených akordů i chromatické stupnice v rozsahu několika oktáv. Barytonové basy se v československé výrobě v Hořovicích začaly uplatňovat od r. 1956.

Může se zdát, že s rozkvětem elektronických nástrojů zájem o akordeon upadl, ale opak je pravdou a v současnosti si akordeon opět vydobývá své místo mezi sólovými nástroji. Jeho obliba opět roste. 
Vytvořeno 14.8.2022 12:29:01 | přečteno 441x | iveta.vanakova
load