Atypické

Tak jako u většiny nástrojů, tak i u harmonik se občas výrobci pokouší o atypická řešení nástrojů a nebo o řešení specifických požadavků skladatelů a muzikantů.
Mezi takovéto specifické nástroje patří i elektrofonický akordeon Delicia Electra od výrobce Lignatone, n.p., Hořovice, který je vystaven v našem muzeu - exponát č. 507. Nástroj vznikl v období 80. let 20. stolení. Tento akordeon byl zamýšlen jako koncertní, kdy hráč u akordeonu sedí stejně jako například u klavíru. Místo měchu je použit ventilátor, který dodává potřebný vzduch pro rozeznění nástroje, a dále je použit elektromagnetický snímač zesilujícím tón. Nástroj nelze zaměňovat za elektrický nástroj využívající zcela jiný zdroj tónu, a to elektrickou cestou, jako je tomu například u elektrických varhan.
Harmoniky nemusí být atypické jen svým vzhledem, ale například i laděním nebo specifickým rozložením knoflíků ať už v basové nebo diskantové části. Příkladem takové harmoniky je akordeon č. 81 od výrobce Antonín Hlaváček z Prahy. Vznik tohoto akordeonu se datuje na rok 1938 a jedná se o pětiřadý, tříhlasý, diatonický nástroj v ladění G, C, F, b, ES.