Akordeon č. 429

harmonika 429

Druh akordeonu: diatonický, dvouhlasý

Diskant: 21 perleťových knoflíků ve dvou řadách

Basy: 8 perleťových knoflíků ve dvou řadách

Popis: dřevěná skříňka načervenalá žíhaná, na čele oválný výrobní štítek s vyraženým nápisem: „1881 PEKELSKÝ OLOMUCIA“, měch potažený černou koženkou, rohy skladů a rámů měchu chráněny kováním 

Rozměry: 26x22,5x14,5 cm

Datace: přelom 19. a 20. století

Výrobce: Václav Pekelský, Olomouc

 

Václav Pekelský (1853-1908), vyráběl dechové a bicí nástroje v Olomouci. S hudebními nástroji také obchodoval.  Patrně se vyučil houslařem, jelikož pracoval u houslaře Josefa Metelky ve Sklenařicích (okr. Semily). Živnost založil v roce 1881. Po jeho smrti živnost převzal jeho stejnojmenný syn. Vzhledem k tomu, že nefiguruje ve starší odborné literatuře primárně věnované akordeonům a také fakt, že jediné dva nám známé kusy zůstaly v olomouckém regionu (druhý se nachází ve sbírce VMO), dá se říct, že se výrobě harmonik věnoval velmi okrajově.

Přestože mezi těmi, kdo získávali zkušenosti s výrobou akordeonů ve Vídni, byli i moravští rodáci jako třeba Bedřich Pospíšil, nepodařilo se na Moravě vyrovnat tradici lounské, hořovické, českobudějovické a pražské výroby. Zůstaly nám ojedinělé doklady menších výroben z dnešních částí Ostravy jako Martin Luža z Přívozu nebo Josef a Vladimír Kupka z Mariánských Hor.


Vytvořeno 2.6.2022 13:53:15 | přečteno 91x | hana.sinclova
load